Toplam Talep ve Toplam Arz

İçerik: Bu yazıda toplam talep ve toplam arz konularına göz atacağız ve toplam talep ile toplam arzı etkileyen detaylara göz atacağız

İçerik: Bu yazıda toplam talep ve toplam arz konularına göz atacağız ve toplam talep ile toplam arzı etkileyen detaylara göz atacağız.


Benzer İçerik: Rasyonel Beklentiler Teorisi Nedir?


Toplam Talep ve Toplam Arz

Öncelikle talebin; belirli bir dönemde ve belirli bir fiyat seviyesinde tüketicilerin mal veya hizmet alma istekleri ve kabiliyetleri olduğunu hatırlatalım.

Toplam talep yine benzer bir olgudur. Ancak sadece haneleri değil, ekonominin tüm sektörlerini dahil eder. Ayrıca toplam talepte fiyat miktar ile değil, fiyat seviyesi GSYİH ile ilişkilendirilir.

Fiyat seviyesi ile reel GSYİH arasındaki ilişki ters ilişkidir. Bir anlamda fiyat seviyesi ne kadar yüksek ise reel GSYİH o kadar az talep edilir.

Nitekim fiyat seviyesi yükseldikçe para ve diğer finansal varlıklar değer kaybeder. İhracata talep azalır ve yüksek faiz oranları da yatırım ve tüketim hevesini kırar.

Bundan sonraki adımda arzın; belirli bir dönemde ve belirli bir fiyat seviyesinde üreticilerin mal veya hizmet üretme isteği ve kabiliyeti olduğunu hatırlatalım.

Toplam arz, yine standart arzdan daha kapsamlıdır ve tek bir mal veya hizmeti değil tüm yerli üretimi kapsar.


Berk Demirci on Instagram


 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı