Para Nedir? Paranın İşlevleri ve Özellikleri Nelerdir?

İçerik: Bu yazıda "para nedir?", "paranın özellikleri nelerdir?" ve "paranın işlevleri nelerdir?" gibi sorulara yanıtlar arayacağız.

İçerik: Bu yazıda “para nedir?”, “paranın özellikleri nelerdir?” ve “paranın işlevleri nelerdir?” gibi sorulara yanıtlar arayacağız.

Para Nedir?

Her şeyden önce paranın bir değer ölçüm aracı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Aldığınız veya sattığınız malların değerini ölçer.

Benzer şekilde yatırım ve tasarruf aracıdır.

Daha fazla kazanmak için yatırım yapabilir ya da ileride düşebileceğiniz zor durumlara karşın tasarruf edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak değişim ve ekonomi politikası aracı olarak da kullanılabilir.

Bunların geçerli olabilmesi için paranın bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bu özelliklerin hepsi günümüzde geçerli olmasa da en temel ve en önemli olanları geçerlidir.

Örneğin hepsinden önce paranın genel kabul görmesi gerekir. Kabul görmeyen para ile alışveriş yapabilmeniz mümkün olmadığı için değer ölçüm aracı olarak kullanamazsınız.

Para taklit edilemiyor olmalıdır ki bu da paraya güveni sağlar. Değerini koruyabilmelidir. Değerini koruyamayan bir para tasarruf aracı değildir.

Paralar etki alanlarına göre üç farklı kategoriye ayrılır.

1- Küresel Para
Bunun tek örneği dolar’dır. Dünyanın her yerinde geçerliliğe sahiptir. Günümüzde ülkelerin merkez bankaları dahi rezervlerinde dolar bulundurur.
2- Bölgesel Para
Bunun için en yakın örnek euro’dur. Örneğin euro ile ülkemizde alışveriş yapabilmeniz mümkündür.
3- Ulusal Para
Buna da Türk Lirası örneğini verelim. Ülke içinde geçerli olan ancak yurt dışına çıktığınızda kullanmanızın zor olduğu veya mümkün olmadığı paralardır.

Hemen bahsetme gereği duyuyorum ki paralar herhangi bir emtia ile desteklenmez. Günümüzde Amerika nüfusunun yarısına yakını paranın altın ile desteklendiğini düşünüyor.

Bu sistemin adı altın standart sistemidir. Bu sistemde para altına çevrilebilir bir yapıdadır. Yani elinizdeki para, gerektiği durumlarda altına çevrilebilir garantisi altındaydı.

Bu sistem artık kullanılmıyor. Bunun yerine itibari para kullanılır. Bu para sistemi herhangi bir emtia ile desteklenmez. Herhangi bir karşılığı bulunmaz.

Her iki sistemin de kendi içerisinde bazı avantajları var.

Altın standart sisteminde devletler parayı bir emtia ile desteklemek zorunda olduğu için kafasına göre para basma yetkisine sahip değildi. Bu da piyasaya fazla para sokarak enflasyona yol açmanın önüne geçiyordu.
Ancak bazı kriz durumlarında ülkelerin piyasaya para sokarak müdahale etmesi gerekir. Bu sistem bu durumlarda yetersiz kalıyor.
İtibari para bu durumda devreye giriyor. Üstelik itibari parada emtia depolanması, takibi ve korunması gibi sorunlarınız da yok.
Ancak yanlış yönetim hiperenflasyon gibi olgulara yol açabiliyor. Bune ek olarak itibari para politik olaylardan hızlı bir şekilde etkilenebilir yapıdadır.
Diğer ekonomi yazıları için tıkla.

Kişisel Instagram hesabım için tıkla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı