Kişi Başı Gelir Nasıl Hesaplanır?

Bu yazıda "kişi başı gelir" ve "kişi başı gelirin hesaplanması" konulara göz atacağız.

Bu yazıda “kişi başı gelir” ve “kişi başı gelirin hesaplanması” konulara göz atacağız.

Kişi Başı Gelir Nedir?

Aslında GSYİH yazısı sırasında bunun temel hesaplanma şeklini sizlerle paylaşmıştık. Kişi başı gelirin hesaplanması sırasında GSYİH alınır ve toplam nüfusa bölünür. Bunun sonucunda çıkan sonuç kişi başı yıllık geliri ortaya koyar.

Gelir brüt gelir ve harcanabilir gelir olarak ikiye ayrılır. Elde ettiğiniz toplam gelir brüt gelirdir. Bu gelirden doğrudan vergileri düşürmeniz durumda elde kalan gelir ise harcanabilir gelirdir.

Bunu dolar kuruna bölerek uluslararası arenadaki yerinizi de görebilirsiniz.

Örneğin 2018 yılı verilerine göz attığımızda kişi başı gelirin 9,632 dolar olarak açıklandığını görüyoruz. Uluslararası Para Fonu yani IMF tarafından açıklanan verilere göre ülkemiz kişi başına düşen gelir sıralamasında 68. sırada yer alıyor.

Dünya ortalamasının 11.355 dolar olduğunu ekleyelim. Yani dünya ortalamasının gerisinde yer alıyoruz. Bununla birlikte kişi başına düşen gelirde en üst sırada 114,000 dolar ile Lüksemburg yer alıyor.

Amerika 62 bin dolar ile sekizinci, Almanya 48 bin dolar ile on altıncı, İngiltere 42 bin dolar ile yirminci ve Yunanistan 20 bin dolar ile otuz dokuzuncu sırada yer alıyor.

Altmış sekizinci sırada olmanın biraz dehşet verici olduğunu söylemem mümkün. Muhtemelen hiç biriniz şu an oturup 67 tane ülke sayamaz ancak biz aklınıza bile gelmeyecek bu ülkelerin gerisinde yer alıyoruz.

Siz zahmet etmeden ben önümüzde bulunan bazı ülkeleri söyleyeyim.

Ekvator Ginesi altmış beşinci sırada. Elli sekizinci sırada Kosta Rika, kırk beşinci sırada Barbados, yirmi yedinci sırada Porto Riko ve on beşinci sırada San Marino yer alıyor.

Bununla birlikte burada Satın Alma Gücü Paritesi devreye giriyor. Bununla ilgili yazıya site üzerinden ulaşabilirsiniz.
Diğer ekonomi yazıları için tıkla.
Kişisel Instagram hesabım için tıkla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı