Enflasyon Nasıl Önlenir?

Bu yazıda enflasyonu önleme yöntemleri hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşacağım. Peki enflasyon nasıl önlenir?

İçerik: Bu yazıda enflasyonu önleme yöntemleri hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşacağım. Peki enflasyon nasıl önlenir?

Enflasyon Nasıl Önlenir?

Enflasyon söz konusu olduğunda öncelikle enflasyonun hangi sebepten ortaya çıktığını ön görmemiz gerekiyor.

Piyasada fazla para mı var? Talep çekişli bir enflasyon mu söz konusu? Bunun nedenleri ne? Maliyet çekişli bir enflasyon varsa hangi girdilerden kaynaklanıyor?

Eğer talep çekişli bir enflasyon söz konusu ise faiz artırımı yapmak işimize yarıyabilir. Faizlerin artması harcamaların azaltılmasını ve tasarrufun artmasını teşvik eder. Harcamaların azalması talebin düşmesi anlamına gelir.

Tabii ek olarak kamu harcamalarını kısmanız, piyasadaki para arzını geçici bir süre olsa da daraltmanız ve diğer önlemlerle de desteklemek daha mantıklı olacaktır.

Eğer sorun maliyet itişli bir enflasyon ise faiz indirimi yapabiliriz. Burada dengeli bir oyun lazım. Çünkü faizlerin indirilmesi bazı diğer sorunlara yol açabilir.

Öncelikle faiz de bir maliyet girdisi olduğu için faizin düşmesi maliyeti azaltır. Öte taraftan fazla indirim yapmak talep çekişli enflasyonu tetikleyip yeni bir soruna yol açabilir.

Öte taraftan bizim gibi ülkelerde faizin düşmesi sıcak paranın dışarı çıkmasına ve dövizin yükselmesine, sonuç olarak da hammaddeyi daha pahalıya alıp maliyeti tekrar artırmaya sebebiyet verebilir.

Yine bizim gibi hammaddeyi yurt dışından alan ve ekonomik gidişatı çok iyi olmayan ülkelerde maliyet itişli enflasyonun genel sebebinin döviz kuru olduğunu görmemiz mümkündür.

Burada stratejiler enflasyonun tipine, boyutuna, ülkenin durumuna göre belirlenir. Her ülkede aynı stratejiler uygulanamaz ve bireysellik gerektirir.

Diğer ekonomi yazıları için tıkla.

Kişisel Instagram hesabım için tıkla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı